Newsy

Wrocław - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne we Wrocławiu, które warto zwiedzić. Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wrocław - Wenecja Północy, Miasto Stu Mostów. Stolica Dolnego Śląska, jedno z największych polskich miast, a na pewno jedno z najpiękniejszych. Turyści kochają Wrocław z wielu względów.

To jedno z najchętniej odwiedzanych miast polskich i jedno z tych, które poszczycić się mogą dużą ilością ciekawych atrakcji turystycznych, zabytków, restauracji. W poniższym artykule znajdziesz opisy nie tylko tych najbardziej znanych wrocławskich atrakcji, ale i te mniej oczywiste, które warto zobaczyć, ale niekoniecznie przeczyta się o nich w czołowych zestawieniach najważniejszych atrakcji we Wrocławiu. Na naszej liście znajdują się również atrakcje dla dzieci. Sprawdźcie więc co warto zobaczyć we Wrocławiu!

Wrocław - poznaj atrakcje turystyczne

Wrocław atrakcje

Wrocław to miasto o bogatej, trudnej historii - wojna, powódź tysiąclecia - to tylko przykłady z najnowszej historii miasta. Nie przeszkodziło to jednak w tym, aby Wrocław stał się prawdziwą perełką architektoniczną wśród polskich miast. Znajdziemy tu mnóstwo zabytków, kościołów, kamienic, które przyciągają wzrok, ale i przyciągają swoją historią, którą po prostu wypada poznać. Jakie więc zabytki warto zobaczyć we Wrocławiu?

Rynek we Wrocławiu - ciekawe miejsca

rynek we wrocławiu

Zacznijmy od klasyków. Czyli tych miejsc, których po prostu nie można przeoczyć podczas wycieczki do Wrocławia. Wrocławski rynek - jeśli spojrzycie na jego zdjęcia z lotu ptaka okaże się, że jest… krzywy!

Ale to nie wypadek przy pracy, a zamierzone działanie, które dziś może wydawać się nieco abstrakcyjne. Na rynku nie sposób przejść obojętnie obok Starego Ratusza, który jest najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Przed nim stoi pręgierz - dziś miejsce licznych manifestacji, pokazów i spotkań, a dawniej miejsce egzekucji i przywiązywania oszustów i winowajców, którzy oddani byli na widok publiczny i chłostę.

Jeśli przejdziemy nieco dalej zobaczymy słynną fontannę “Zdrój”, czerpiąca swoją nazwę od nazwiska wieloletniego prezydenta Wrocławia, Bogdana Zdrojewskiego, który rządził miastem również wtedy, gdy nawiedziła je wielka woda (1997 rok).

Wroclaw rynek

Idąc dalej dookoła Rynku trafimy wreszcie na rzeźbę - pomnik Aleksandra Fredry, którego nie będziemy tu przedstawiać (każdy powinien znać go chociażby z omawianej w szkole “Zemsty”). Cały rynek ma 213 metrów długości, jest więc trzecim najdłuższym rynkiem w Polsce. Ale rozejrzyjmy się dookoła - kolorowe, pięknie odrestaurowane kamienice również nadają uroku temu miejscu.

Na pierwszym poziomie znajdują się przede wszystkim restauracje, kawiarnie, kluby i miejsca rozrywki, które chętnie odwiedzane są nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców Wrocławia. Dalej, kierując się w stronę wysokiej wieży trafimy pod bazylikę św. Elżbiety, nazywaną też Kościołem Garnizonowym. Dojdziecie tam prawdopodobnie przechodząc między kamieniczkami Jaś i Małgosia - są to najstarsze we Wrocławiu, bo ponad 500-letnie kamienice (na pewno je poznacie - są bardzo wąskie!).

Dalszy spacer w tamtą stronę może zaprowadzić Was na ulicę Kiełbaśniczą - to nieco ukryta ulica, w którą warto wstąpić ze względu na przepiękne, porośnięte bluszczem patio. Może nawet zostaniecie na kawę i ciacho - polecamy więc Czarną Magię. Bo miejsce jest rzeczywiście magiczne!

Plac Solny we Wrocławiu i Movie Gate - warto zobaczyć i zwiedzić

Movie Gate atrakcje wrocław

Nieopodal Rynku znajduje się słynny Plac Solny - to taki “drugi rynek”, przylegający do rynku głównego, który kojarzyć można głównie z porozstawianymi wokół stoiskami z kwiatami. Ale Plac Solny ma jeszcze jedno - w jego podziemiach, w prawdziwym wojennym schronie znajduje się MovieGate - atrakcja, która najbardziej spodoba się filmowym freakom i dzieciom, ale i fascynatom historii. Znajdziecie tu prawdziwe rekwizyty z planów największych światowych produkcji filmowych, jak np. Hulk, Kapitan Ameryka czy Gwiezdne Wojny.

Ekspozycja cały czas się zmienia, a niektóre z eksponatów można nawet kupić! Oprócz tego w MovieGate znajduje się część poświęcona historycznym wydarzeniom z czasów II wojny światowej, a także część dotycząca iluzji optycznych - z różnego rodzaju światłami, zwierciadłami i lustrami.

Również w okolicy wrocławskiego Rynku znajduje się Katedra Marii Magdaleny, na której znajduje się tak zwany Mostek Pokutnic lub Mostek Czarownic. Polecamy podjąć wysiłek wejścia po prawie 250 krętych schodach, by podziwiać widoki na miasto.

Wrocławskie Krasnale - ciekawe zwiedzanie Wrocławia

wrocławskie krasnale

A skoro jesteśmy już przy atrakcjach dla dzieci - jedną z nich są wrocławskie krasnale. Choć prawda jest taka, że nie tylko dzieci mają frajdę z szukania małych stworków w czapkach. Oficjalnie jest ich około 700, jednak ile dokładnie - tego nie wie nikt. Ich liczba ciągle się zmienia, bo oprócz tego, że powstają nowe krasnale, dochodzi też do kradzieży i aktów wandalizmu. Krasnale można znaleźć właściwie wszędzie, nie tylko w centrum miasta.

Dlatego należy mieć oczy dookoła głowy - nie znacie skwerku ani krzaka, pod którym ukrywają się te niezwykłe ludziki! Krasnale można “zbierać” przez aplikację w telefonie lub przy pomocy specjalnych map, dostępnych w informacjach turystycznych w rynku.

Ostrów Tumski - warto zobaczyć we Wrocławiu

Ostrów Tumski

Oddalmy się nieco od Rynku i chodźmy na Ostrów Tumski. To najstarsza część Wrocławia i bez dwóch zdań najbardziej klimatyczna. Królową Ostrowa jest bez wątpienia Archikatedra św. Jana Chrzciciela - jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście.

Dwie strzeliste wieże, jak na gotyk przystało, widać z daleka, a wnętrze katedry zapiera dech w piersiach. Warto nadmienić, że na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać cały Wrocław. Do katedry od strony Rynku można dojść Mostem Tumskim - jeszcze kilka lat temu most pełen był metalowych kłódek, zawieszanych przez zakochane pary. Dziś kłódek już tu raczej nie ma, ale most nadal ma swój urok. Szczególnie warto przyjść tutaj wieczorem, kiedy wszystko mieni się tysiącem światełek.

Na Ostrowie Tumskim warto zatrzymać się w restauracji Lwia Brama - w ciepłe dni rozłożony jest tu ogródek, więc kolacja z widokiem na katedrę brzmi dobrze, prawda? Z kolei żeby osłodzić swój pobyt na Ostrowie i w ogóle we Wrocławiu zajrzyjcie do Polish Lodów na placu Bema, tuż przy Ostrowie Tumskim. Latem jest ryzyko, że spotkacie tam kolejkę, ale - wiemy co mówimy - warto w niej stać! Lody są przepyszne, codziennie mają inne smaki, a o tym, że to jedne z najlepszych lodów we Wrocławiu niech świadczą wspomniane kolejki…

Panorama Racławicka - dlaczego warto odwiedzić?

panorama raclawicka atrakcje Wrocławia

Dalszy spacer po Wrocławiu zaprowadzi Was do Panoramy Racławickiej. To prawdziwe dzieło sztuki, namalowane przez zespół malarzy pod kierownictwem Wojciecha Kossaka i Jana Styki, obraz o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Łącznie jest to więc 1800 metrów kwadratowych, przedstawiających zwycięską dla Polaków, a przegraną przez wojska rosyjskie bitwę pod Racławicami. Nawet, jeśli daleko Wam do bycia koneserami sztuki, Panoramę Racławicką warto zobaczyć na własne oczy.

Innym dziełem, ale już nie z dziedziny malarstwa, a z dziedziny architektury jest Hala Stulecia, zaprojektowana przez słynnego architekta Maxa Berga. Charakterystyczny budynek z kopułą wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok znajduje się Pawilon Czterech Kopuł, w którym dziś działa Muzeum Sztuki Współczesnej, będące oddziałem Muzeum Narodowego (do którego również zachęcamy, by się udać!). Okalająca Halę Stulecia Pergola (która największe wrażenie robi latem, gdy liście są zielone i jesienią, gdy zmieniają kolor) to ulubione miejsce spacerów Wrocławian i Turystów, tym bardziej, że obok niej znajduje się słynna Fontanna Multimedialna, która w sezonie wyświetla finezyjne, wodne pokazy do muzyki. Ogromną popularnością cieszą się wakacyjne, weekendowe pokazy specjalne, podczas których na tafli wody wyświetlane są obrazy.

Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie - atrakcje dla dzieci

HYDROPOLIS Wrocław

Pozostańmy w temacie wody - jednym z miejsc, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić będąc we Wrocławiu jest Hydropolis, czyli muzeum wody, czy centrum wiedzy o wodzie. Nazwa w tym momencie schodzi na drugi plan, bo najważniejsze jest to, co możecie zobaczyć w środku. A jest tego sporo! W dodatku robi ogromne wrażenie. 7 stref tematycznych, ściana z zielonego mchu, płonąca woda, symulator powstawania śniegu, płynąca nad głową ławica tuńczyków, najdłuższa w Europie drukarka wodna. Informacje i wrażenia, jakie czekają w

Hydropolis spodobają się każdemu - i dzieciom i dorosłym. A niech nutki magii doda fakt, że Hydropolis stworzono w podziemiach, które przed laty służyły jako zbiornik wody czystej dla miasta.

ZOO Wrocław i Afrykarium - najlepsze atrakcje

ZOO Wrocław atrakcje Wrocławia

Niedaleko znajduje się również ZOO, o którym nie będziemy pisać zbyt wiele, bo to klasyk sam w sobie. To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, w którym żyją niemal wszystkie zwierzęta świata. Szczególną popularnością cieszy się Afrykarium, czyli oceanarium poświęcone zwierzętom Afryki. Podwodny tunel, blisko 250 gatunków ryb, hipopotamy, żółwie, dik-diki, czyli słynne myszojelenie, golce, krokodyle, pingwiny, manaty - to tylko garstka zwierzaków, które spotkacie w Afrykarium.

Kolorowe Podwórka na Nadodrzu

Kolejne miejsce, tym razem mało popularne, ale warte zobaczenia to Kolorowe Podwórka na Nadodrzu, przy ul. Roosevelta. Na ścianach tamtejszych, czasem mało przyjemnych, zaniedbanych kamienic spotkacie ogromne, ciągnące się na wiele metrów malunki połączone z płaskorzeźbami. Ich autorami są sami mieszkańcy tutejszych kamienic - dzieci, dorośli i seniorzy. Dlatego to, co tam zobaczycie może być nie do końca spójne. Ale całość to oryginalna sztuka. Wśród kamienicznych dzieł znajdziecie np. dużą ścianę przedstawiającą oceaniczne stwory, anielskie figury, ogromną rzeźbę kota, ceramiczne pszczoły, rajskiego ptaka, repliki obrazów Van Gogha czy Muncha.

Punkty widokowy Sky Tower - najwyższy budynek we Wrocławiu

Sky Tower Wrocław

Innym miejscem, często wymienianym w miejskich przewodnikach jest punkty widokowy na wysokości ponad 200 metrów, na czterdziestym dziewiątym piętrze najwyższego budynku we Wrocławiu - Sky Towera. Z przeszklonego tarasu podziwiać można widoki na zachodnią i północną część Wrocławia, ale i na górę Ślężę, a - przy dobrej pogodzie - również na Śnieżkę i Chełmiec.

Wszechobecne szkło pozwala odczuć wrażenie, jakbyśmy niemal unosili się w powietrzu i z nieba przyglądali się miastu. No i ludzie, samochody i wszystko inne wydaje się być takie małe, jak mrówki!

Bungee Wrocław - atrakcje Wrocław

Bungee Wrocław atrakcje

Skoro już jesteśmy przy dużych wysokościach - wizyta we Wrocławiu to również okazja do przeżycia ekstremalnych przygód! I taki też jest skok na Bungee przy ul. Wróblewskiego, tuż obok ZOO. Skok odbywa się z żurawia wieżowego, który umożliwia bezpieczne oddanie skoku. Przy asyście profesjonalnego instruktora zostajemy zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt najwyższej jakości - ochronne uprzęże, wjeżdżamy na wysokość 70 metrów słuchając wskazówek jak prawidłowo wykonać skok, podziwiamy przez chwilę widok na cały Wrocław, bierzemy głęboki wdech i… hop!

To właśnie dzięki doświadczonym, a przy tym zabawnym instruktorom strach przeradza się w motywację, a adrenalina sięga zenitu. Każdy, kto chce przełamać swoje bariery, powinien przyjść do Bungee Wrocław. Takiej przygody się nie zapomina!

Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej - dzieci we Wrocławiu

centrum historii zajezdnia wrocław

Kiedyś zajezdnia autobusowa, następnie miejsce wielkich przemian, a dziś wystawa historyczna i miejsce wszelakich projektów edukacyjnych i kulturalnych, związanych z najnowszą, powojenną historią Wrocławia i Polski. Jeśli więc sami interesujecie się tematyką historii miasta i zastanawia Was jak to się stało, że ze zniszczonego w wojnie w 65% miasta powstało jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, ale i w Europie, to koniecznie odwiedźcie Zajezdnię.

W środku czekają na Was przeróżne wystawy, np. taka, zaaranżowana w kolejowym wagonie lub wystawa stała “Wrocław 1945-2016”, rozmieszczona na dwóch poziomach zajezdni, stworzona ze scenografii odwzorowującej m.in. warszawski kanał, sklep mięsny z lat 80. XX wieku czy kiosk RUCH-u z poprzedniego stulecia. Wizytę w Centrum Historii połączyć można też z innymi atrakcjami znajdującymi się w okolicy - Muzeum Współczesnym, Muzeum Pana Tadeusza czy Aquaparkiem.

Kopalnia Wrocław Strefa Wakacji - atrakcje we Wrocławiu

kopalnia wrocław

I na koniec zostawiliśmy wisienkę - całkowity relaks po zwiedzaniu Wrocławia czyli Kopalnia Wrocław Strefa Wakacji. Pamiętajcie jednak, że to miejsce działające latem, przy pięknej pogodzie. Kopalnia znajduje się w Paniowicach pod Wrocławiem. Bliskość i dogodny dojazd z Wrocławia powoduje, że miejsce cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów, którzy przyjeżdżają tu na urlopowy wypoczynek. Dojedziemy tam komunikacją miejską, samochodem lub pociągiem, a czas przejazdu to od 20 do 40 minut, w zależności od środka komunikacji.

Obiekt Rekreacyjny z wyznaczonymi strefami do kąpieli, gdzie można spędzić cudowny wakacyjny czas czy to jeden dzień, czy przyjeżdżając kamperem na kilka dni.

Wokół dużego akwenu z wodami najczystszej klasy, w Paniowicach pod Wrocławiem znajduje się obiekt rekreacyjny Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji. Podzielony jest na strefy tematyczne: Plażę Rodzinną, rozrywkowy Beach Club, klimatyczną Zatokę i Wyspę, gdzie można zabrać psa.

Na aktywnych czeka Strefa Sportów Wodnych: FLYBOARD, PARK WODNY, DESKI SUP, KAJAKI oraz boiska plażowe, trampoliny, placc zabaw i wiele innych atrakcji. Piękne piaszczyste plaże położone na obszarze Natura 2000, to doskonałe miejsce na wypoczynek z książką, z psiakiem, z przyjaciółmi.

www.kopalnia.wroc.pl

Gdzie nas znajdziesz?
Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji
ul. Odrzańska 11, Paniowice

Atrakcje Wrocławia, które musisz poznać - Hala Stulecia, Katedra

Wrocław atrakcje

To już wszystkie propozycje, które dziś chcieliśmy Wam przedstawić. Nasz spis atrakcji to najważniejsze atrakcje jak Hala Stulecia, Katedra, Rynek czy Panorama Racławicka, ale i te mniej oczywiste jak skoki na bungee czy kolorowe podwórka na Nadodrzu.

Wierzymy, że skorzystacie z naszej listy atrakcji we Wrocławiu. Żeby zobaczyć je wszystkie konieczne będzie co najmniej kilka dni - zarezerwujcie więc trochę czasu i przybywajcie do stolicy Dolnego Śląska! Zapraszamy! I oczywiście życzymy miłego pobytu w tym pięknym, wyjątkowym mieście. Do zobaczenia!

Wrocław na weekend

Jeśli planujecie przyjazd do Wrocławia na weekend - możecie być pewni, że nie będziecie się nudzić. Zwiedzanie tego wyjątkowego miasta może być dla Was wspaniałą przygodą. Warto pochylić się nad historią miasta, a dla tych, którzy kochają aktywnie spędzać czas również znajdzie się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

Rozrywkowa Mapa Wrocławia i Dolnego Śląska - pobierz za darmo

mapa wroclaw 2023

Przeczytaj także:

10 miejsc, gdzie dobrze zjesz we Wrocławiu

Wrocław na deszczowe dni - co robić?

6 pomysłów na imprezę we Wrocławiu - urodziny, imprezy integracyjne

Gdzie na pizzę we Wrocławiu? 7 pomysłów