Newsy

Co zobaczyć na Rynku we Wrocławiu?

Wrocław atrakcje - Rynek i okolice. Co zobaczyć na Rynku we Wrocławiu?

Gdybyście mieli podać jedno skojarzenie związane z Wrocławiem, prawdopodobnie byłby to wrocławski ratusz albo krasnale. A może Sky Tower - wieżowiec o specyficznym kształcie albo Archikatedra na Ostrowie Tumskim. Niezależnie od tego, z czym kojarzy Wam się Wrocław, warto znać jego największe atrakcje.

Nie mając zbyt wiele czasu pewnie będziecie chcieli skupić się na centrum miasta - Rynku i jego najbliższych okolicach. Wrocławski Rynek ma ponad 213 metrów długości, jest więc trzecim największym Rynkiem w Polsce! Zapraszamy zatem do zapoznania się z listą najważniejszych atrakcji w centrum Wrocławia. Znajdziecie na niej wszystkie warte uwagi miejsca, które można odwiedzić zarówno podczas szybkiego, weekendowego wypadu, jak i pełnowymiarowego urlopu we Wrocławiu. To co, jesteście gotowi? Zaczynajmy! 

Stary Ratusz we Wrocławiu   

Najbardziej okazałym i najważniejszym zabytkiem na Rynku jest Stary Ratusz - to najstarszy tego typu obiekt w Polsce (i zarazem największy). Dawniej był on siedzibą władz miasta, dziś jest siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia. W Muzeum zobaczyć można zbiór eksponatów związanych z dokonaniami wrocławskich artystów i rzemieślników. Obrazy, fotografie, rzeźby, Galeria Znanych Wrocławian, kolekcja wyrobów ze srebra, Izba Seniora Rady - to wszystko można zobaczyć w Muzeum, którego zwiedzanie w czwartki jest darmowe!

Po zapoznaniu się z historią wrocławskich mieszczan polecamy udać się w podziemia Starego Ratusza - do Piwnicy Świdnickiej, która jest jedną z najstarszych restauracji w Europie. Już w XIII wieku działała tam piwiarnia - to właśnie od Świdnicy, z której sprowadzano złoty trunek pochodzi nazwa obiektu. Dawniej bywali tam wybitni polscy i zagraniczni naukowcy, politycy i artyści - dziś mamy tę możliwość, by osobiście skosztować przysmaków w Piwnicy Świdnickiej!

Polecamy też oczywiście przejść się dookoła Ratusza, by przyjrzeć się gotyckim zdobieniom, widniejącym na murach. W trakcie tego spaceru na pewno natkniecie się też na pomnik Aleksandra Fredry.            

Kamienice na wrocławskim Rynku      

Wrocławski Rynek otoczony jest przez 60 kolorowych kamienic - odrestaurowane elewacje dziś wzbudzają zachwyt. Każda kamienica to inna historia. Spacerując dookoła rynku warto zrobić test na czujność - jedna z kamienic ma domalowane okno. Czy jesteście w stanie znaleźć “oszukaną” kamienicę? Polecamy też przyjrzeć się z bliska innym ciekawym kamienicom, jak chociażby tej Pod Gryfami czy Pod Złotym Słońcem, która jednocześnie jest siedzibą Muzeum Pana Tadeusza. Ale o tym za chwilę!     

Wrocławskie krasnale     

Wrocław nazywany jest też Miastem Stu Mostów, albo… Miastem Krasnali! Spacerując po mieście to więcej niż pewne, że napotkacie te małe stworki odlane z brązu. Wszystko zaczęło się za sprawą ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który w latach 80. XX wieku walczył z systemem komunistycznym za pomocą krasnali właśnie. Członkowie ruchu umieszczali wówczas na murach budynków rysunki krasnali i antysocjalistyczne hasła.

Wizerunki krasnali przyjęły się do tego stopnia, że sympatyczne stworki pojawią się na ulicach Wrocławia w nieco innej formie - rzeźb. Dzięki temu w najróżniejszych zakątkach miasta, w tym także w obrębie Rynku, spotkacie tych miniaturowych mieszkańców miasta. Uwaga - musicie mieć oczy dookoła głowy, bo krasnale mogą być wszędzie! Każdy z nich ma swoje specyficzne imię, nawiązujące najczęściej do miejsca, w którym się znajduje. Polecamy wybrać się na wycieczkę "szlakiem wrocławskich krasnali" - szukanie krasnoludków w zakamarkach miasta to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych (choć głośno pewnie tego nie powiedzą ;)).             

Fontanna Zdrój          

Przechodząc obok gmachu Nowego Ratusza Wasz wzrok na pewno przyciągnie działająca w sezonie letnim Fontanna Zdrój. Przez wielu krytykowana, dziś jest jednym z symboli wrocławskiego Rynku, a swoją nazwę zawdzięcza dawnemu prezydentowi - Bogdanowi Zdrojewskiego, na którego zlecenie została wykonana. Fontanna nie tylko cieszy oczy, ale i jest źródłem ochłody dla moczących się w niej latem dzieci.      

Pręgierz          

Przed budynkiem Ratusza stoi znamienny pręgierz - nie jest on niestety oryginałem, a wierną repliką pręgierza z XV wieku, kiedy to był miejscem wymierzania kar rzezimieszkom i bandytom. Dziś już nikt nie wymierza tam kar - Pręgierz służy jako częste miejsce spotkań, zebrań, czy manifestacji mieszkańców Wrocławia.  

Muzeum Pana Tadeusza

Ach, Pana Tadeusza zna każdy Polak! Ale na pewno nie każdy Polak widział na własne oczy rękopis Adama Mickiewicza i nie każdy wie, w jaki sposób powstawała nasza narodowa epopeja. Gabloty Muzeum Pana Tadeusza przepełnione są grafikami, obrazami, rzeźbami, starodrukami i autentycznymi manuskryptami, poświęconymi dziejom powstawania książki. Ale to nie wszystko - druga wystawa dotyczy losów pokolenia Polaków, którzy wówczas właśnie odzyskali niepodległość. Kolejna z wystaw poświęcona jest życiu i twórczości Tadeusza Różewicza.      

Plac Solny - Movie Gate

W jednym z rogów wrocławskiego Rynku znajduje się Plac Solny - kiedyś sprzedawano na nim sól i inne produkty, dziś natomiast poznacie go po kwiatach. Sprzedawcy świeżych kwiatów są tu obecni cały dzień i całą noc - to dlatego Plac Solny jest tak magicznym miejscem! W podziemiach Placu Solnego działa MovieGate - muzeum światowego kina, przeplatane z historią wojenną Wrocławia - to właśnie tam w trakcie wojny działał spory, mieszczący do 300 osób schron.

W MovieGate oprócz smaczków historycznych znajdziecie rekwizyty z planów filmowych największych światowych produkcji - niektóre z nich można nawet kupić! Dodatkowo część wystawy poświęcona jest tematyce iluzji optycznych - to miejsce przypadnie do gustu szczególnie dzieciom!              

Kamieniczki Jaś i Małgosia       

To najpewniej dwie najsłynniejsze kamienice we Wrocławiu, a na pewno najstarsze! Ponad 500-letnie kamieniczki poznać można po tym, że są niezwykle wąskie i połączone ze sobą kamiennym łukiem z napisem w języku łacińskim, który tłumaczony jest jako “Śmierć bramą życia”. To przypomina o tym, że przed wieloma laty na placu tuż obok kamienic znajdował się cmentarz.

Według legendy pochowano tam nieposłusznych czeladników, którzy po śmierci odbywają karę - do dziś po zakopanych w tym miejscu ciałach depczą przechodnie. Przechodząc tuż obok kamienic Jaś i Małgosia Waszym oczom ukaże się w całej okazałości kolejna atrakcja - Bazylika Świętej Elżbiety.            

Bazylika Świętej Elżbiety        

Bazylikę Św. Elżbiety Węgierskiej, nazywana też kościołem garnizonowym poznacie po wysokiej, 90-metrowej wieży, ze szczytu której podziwiać można widoki na Stare Miasto i dalsze dzielnice Wrocławia. Najpierw pokonać jednak trzeba konkretną ilość schodów, ale dla tych widoków bez dwóch zdań WARTO! Dodatkową atrakcją są ogromne organy, które ostatnio zostały odrestaurowane, a które wcześniej częściowo spłonęły w pożarze, który nawiedził bazylikę.       

Jarmark Bożonarodzeniowy i Jarmark Świętojański  

Warto wspomnieć o tym, że wrocławski Rynek to miejsce odbywania się wielu imprez - najbardziej popularne z nich to Jarmark Bożonarodzeniowy, w trakcie którego w listopadzie i grudniu każdego roku w drewnianych budkach można zaopatrzyć się w smakołyki czy pamiątki z Wrocławia. Latem natomiast na Rynku we Wrocławiu odbywa się Jarmark Świętojański - zyskujący na popularności jarmark, który podobnie jak ten bożonarodzeniowy, przyciąga tych, którzy chcą zakupić lokalne wyroby, pamiątki czy rękodzieło.    

Atrakcje blisko Rynku we Wrocławiu  

Wrocławski Rynek to tylko niewielka część do zwiedzenia we Wrocławiu - wokół niego sporo jest atrakcji, które jednocześnie są częstym celem turystów, odwiedzających to miasto. Oto one!

Stare Jatki   

Niedaleko kamieniczek Jaś i Małgosia znajdują się Stare Jatki - miejsce, gdzie kiedyś można było kupić ubite dopiero co mięso. Kanał, biegnący przez środek ulicy Jatki odprowadzał krew zabijanych zwierząt - tak świeże było to mięso! Dziś dawne rzeźnie przerobiono na galerie sztuki, a na cześć zabitych tam zwierząt postawiono pomnik “Ku czci Zwierząt Rzeźnych”. W niewielkich galeriach można obejrzeć i kupić dzieła wrocławskich artystów - malarzy, rzeźbiarzy i rzemieślników.      

Katedra św. Marii Magdaleny i Mostek Pokutnic   

Przejdźmy w inną stronę - w stronę Katedry św. Marii Magdaleny i do słynnego Mostka Pokutnic, łączącego dwie wieże kościoła. Mostek Pokutnic, albo inaczej zwany też Mostkiem Czarownic - to właśnie podobno dusze pokutnic, które wcześniej prowadziły hulaszczy tryb życia, nawiedzają mostek. Do pokonania jest 247 schodów. Nie ma tu windy, więc to jedyna opcja dotarcia na położony na wysokości 45 metrów mostek. Ale - tu znowu zachęcimy do oglądania Wrocławia z góry - warto podjąć ten wysiłek!  

Pałac Królewski - Muzeum Historyczne i Sztuki Medalierskiej        

Oba muzea znajdują się w charakterystycznym, pięknym budynku Pałacu Królewskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Muzeum Historyczne w zbiorach gromadzi rzeczy związane z 1000-letnią historią Wrocławia - to przede wszystkim dokumenty, grafiki, ryciny, fotografie, plakaty, wyroby rzemiosła artystycznego i sztandary. Muzeum Sztuki Medalierskiej tworzy z kolei około 50 tysięcy medali, plakiet, orderów, medalionów, odznak i odznaczeń.

To jedyne w kraju muzeum poświęcone gromadzeniu zbiorów medalierskich. Prawdziwa perełka, którą warto odwiedzić!   

Dzielnica Czterech Świątyń/Wyznań

Tuż obok, w okolicach ulicy Kazimierza Wielkiego, Włodkowica i Św. Antoniego znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań, nazywana też Dzielnicą Czterech Świątyń, nazwana tak ze względu na blisko sąsiadujące ze sobą cztery świątynie - katolicki kościół św. Antoniego, synagoga pod Białym Bocianem, prawosławna cerkiew i ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. Do każdej z nich można wejść, ale szczególnej uwadze polecamy synagogę Pod Białym Bocianem, w której dodatkowo organizowane są specjalne wydarzenia kulturalne. 

Pomnik Anonimowego Przechodnia    

To ulubiony pomnik wielu Wrocławian - tuż obok teatru muzycznego Capitol, na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego, po dwóch stronach ulicy stoją wyłaniające się spod ziemi postacie ludzi. Pomnik przypomina o ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, który to spowodował “zejście do podziemia” wielu grup społecznych. Pomnik robi ogromne wrażenie i zostawia w sercu nieopisane uczucie czegoś w rodzaju niepokoju… Polecamy sprawdzić na własnej skórze!    

Galeria Neonów

Galeria Neonów przy ul. Ruskiej 46c, w Dzielnicy Czterech Wyznań to miejsce, które cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników fotografii - porozwieszane na ścianach kamienic neonowe napisy, które dawniej zdobiły inne wrocławskie budynki wieczorami rozbłyskują feerią barw. Drugie życie neonowych szyldów cieszy przede wszystkim młodzież, która często bawi się w pobliskich dyskotekach czy spotyka się wspólnie, by razem zachłysnąć się kolorowymi światłami.

Zbiór historycznych świetlnych reklam liczy sobie już ponad 30 neonów, które po zmroku tworzą niezapomniany klimat. Podwórko przy Ruskiej 46 skupia też artystyczną enklawę miasta - jeśli interesuje Was ta tematyka, koniecznie wpadnijcie!                  

Narodowe Forum Muzyki           

Na Placu Wolności nieopodal Rynku stoi nowoczesny, masywny gmach Narodowego Forum Muzyki - wrocławskiej filharmonii, która jest jednym z najlepiej przystosowanych tego typu budynków na świecie. Jeśli przepadacie za tego typu rozrywką, koniecznie skorzystajcie z oferty koncertowej Narodowego Forum Muzyki.  

Opera we Wrocławiu               

Na ul. Świdnickiej zauważyć można piękny, biały gmach wrocławskiej Opery. I choć dziś budynek wizualnie robi ogromne wrażenie, to należy wspomnieć o jego trudnej historii - pożarach, zniszczeniach w trakcie wojny i powodzi. Dzisiejsze bogato zdobione, szykowne wnętrza z pozłacanymi elementami i kryształowymi lustrami to wspaniała przestrzeń dla koncertów muzyki poważnej.        

Park Staromiejski       

To niewielki, ale całkiem uroczy park, na terenie którego znajduje się scena Wrocławskiego Teatru Lalek, bajkowa karuzela (dokładnie taka jak w filmach!), niewielka fontanna i woliera z ptakami. Park (lub ogród) Staromiejski sąsiaduje bezpośrednio z Teatrem Lalek, chętnie odwiedzanym przez najmłodszych widzów. Taka oaza zieleni tuż przy Rynku to czasem wybawienie dla zmęczonych turystów!             

Wrocławski Teatr Współczesny         

Wrocławski Teatr Współczesny warto odwiedzić, jeśli oczekujecie artystycznej uczty podczas pobytu we Wrocławiu w nieoczywistym, zaskakującym wydaniu. Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego w swoich spektaklach zaskakują, oburzają, zachwycają. Jeśli tego typu emocje rezonują z Wami, to serdecznie zapraszamy na spektakle!          

Uniwersytet Wrocławski - Aula Leopoldina i Wieża Matematyczna              

Jednym z najpopularniejszych punktów, z którego będziecie mogli podziwiać miasto z góry jest Wieża Matematyczna, która jest jednocześnie częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Dojdziesz do niej z Rynku, podążając ulicą Szewską, aż do momentu gdy na drodze stanie nagi szermierz. Umieszczona na fontannie figura szermierza wyjątkowo często pozbawiana jest szpady, więc nie może być ona wyznacznikiem. ;)

Ale powróćmy do wieży - dawniej służyła ona jako obserwatorium astronomiczne, natomiast dziś to po prostu niezwykły, bo zabytkowy punkt widokowy. Taras widokowy znajduje się na wysokości 42 metrów - spodziewajcie się widoków na Wyspę Słodową i Stare Miasto. Ale wieża to nie jedyne miejsce na Uniwersytecie, które można zwiedzać. Pozostała jeszcze przepiękna, barokowa Aula Leopoldina i niezwykłe Oratorium Marianum.

Aula Leopoldina, nazwana tak od imienia cesarza rzymskiego Leopolda I, który był fundatorem Uniwersytetu, to największa i najbardziej reprezentacyjna część gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym dziś odbywają się ważne audytoria i coroczne immatrykulacje. Wrażenie robią marmurowe płyty na podłogach, złote zdobienia, bogato rzeźbione drzwi i portale wejściowe, a także finezyjne malowidła na suficie. Oratorium Marianum (Oratorium Muzyczne) to z kolei równie bogato zdobiona sala, w której znajdują się niezwykłe organy z 1718 roku. Takiej uczty dla oczu nie można przegapić!      

Hala Targowa                  

Idąc dalej ulicą Grodzką dojdziecie do skrzyżowania i prawdopodobnie oczom Waszym ukaże się monumentalny budynek Hali Targowej z 1908 roku, która od czasów powstania służy ciagle temu samemu celowi - jest miejscem zakupów Wrocławian. Ogromny budynek Hali mieści stoiska z produktami spożywczymi, owocami, warzywami, mięsem, kwiatami, zagranicznymi przysmakami z różnych stron świata czy pieczywem.

Zaopatrują się tu nie tylko mieszkańcy, ale i restauracje - tak dobrej jakości towary tu są! Ale to nie wszystko - na piętrach Hali Targowej znajdziemy usługi takich rzemieślników jak szewc, zegarmistrz czy kaletnik. To największe tego typu miejsce w mieście!      

Ostrów Tumski               

Najstarszy i dla wielu najbardziej romantyczny punkt miasta, który odnajdziecie po dwóch charakterystycznych, strzelistych wieżach Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Na jedną z nich można wjechać, by podziwiać panoramę Wrocławia z istniejącego tam punktu widokowego. Archikatedra to główny punkt na Ostrowie Tumskim - szczególnie klimatyczna jest po zmroku, kiedy podświetlają ją dziesiątki lampek.

Klimat robi też latarnik, który każdego wieczora, w charakterystycznej czarnej pelerynie i cylindrze zapala ponad 100 gazowych latarni, znajdujących się w obrębie całego Ostrowa Tumskiego. Przechodząc uliczkami Ostrowa często można go spotkać - co więcej pan latarnik chętnie pozuje do wspólnych zdjęć. Na Ostrów Tumski z jednej strony prowadzi Most Zakochanych, a właściwie Most Tumski, który zyskał to miano po tym, jak zakochane pary zaczęły umieszczać na nim kłódki, mające być symbolem ich nierozerwalnej miłości.

Kłódki w trakcie remontu co prawda zostały zdjęte, ale Most Tumski już zawsze dla Wrocławian będzie Mostem Zakochanych. Na Ostrowie znajduje się też szereg klimatycznych restauracji - warto zajrzeć do nich, by dopełnić romantyczności pobytu w mieście.     

Wyspa Słodowa             

O ile Ostrów Tumski to miejsce, kojarzące się z klasą i historycznym zacięciem, o tyle Wyspa Słodowa uchodzi za imprezową oazę studentów. Towarzyskie życie Wyspy Słodowej tętni tu głównie w ciepłe dni - wówczas niemal pewnikiem jest spotkanie tu młodych, piknikujących na trawie czy bawiących się grup przyjaciół. Przy południowym brzegu wyspy spotkać można cumujące barki, służące jednocześnie jako restauracje.

To bardzo popularna destynacja restauracyjna, którą również bardzo polecamy. Widok na rzekę i podświetlony wieczorami Uniwersytet Wrocławski na pewno na długo zapadnie Wam w pamięć!      

Wyspa Piasek            

Położoną tuż obok Wyspy Słodowej Wyspę Piasek warto odwiedzić z dwóch względów - po pierwsze jest ona naturalnym łącznikiem z Ostrowem Tumskim, a po drugie znajduje się tu charakterystyczny, monumentalny Kościół pw. NMP, czyli tzw. Kościół na Piasku. Tuż obok znajduje się Wyspa Daliowa, na której stoi charakterystyczna rzeźba. Swego czasu było o niej głośno - warto więc przekonać się samemu, czy słusznie!      

Bulwary nad Odrą             

A skoro jesteśmy już przy temacie Odry nie można nie wspomnieć o bulwarach, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Najbardziej popularnym jest ciągnący się od Mostu Piaskowego do Mostu Pokoju Bulwar X. Dunikowskiego, będący jednym z ulubionych miejsc spacerowiczów, biegaczy i młodzieży, która wieczorami spędza czas nad rzeką z widokiem na magiczny Ostrów Tumski. To świetne miejsce nie tylko do spacerów, ale i na zwyczajny odpoczynek nad rzeką - na schodkach spotkać można często uczących się studentów czy też mieszkańców, czytających książki.

Przy bulwarze Dunikowskiego można wypić kawę, a siedząc dłuższą chwilę niemal pewne jest, że spotkacie przepływający Odrą statek czy kajakarzy. Dalej, między Mostem Pokoju a Mostem Grunwaldzkim rozciąga się Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. To właśnie tam, tuż przy Moście Grunwaldzkim, znajdziecie ogromny, czerwony napis “WRO”, przy którym turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.          

Muzeum Narodowe                 

Wędrując bulwarem Xawerego Dunikowskiego dojdziecie do Muzeum Narodowego, które bez problemu poznacie po porośniętych bluszczem ścianach, których kolor zmienia się w zależności od pory roku. Wchodząc do środka od razu poczuć można ducha sztuki - każdy korytarz kryje w sobie osobną historię. Obrazy, rzeźby, ceramikę, narzędzia, witraże, stroje, instalacje - łącznie 200 tysięcy dzieł sztuki, które pochodzą głównie z Wrocławia, Dolnego Śląska i dawnych muzeów niemieckich.

Wystawy stałe dotyczą sztuki polskiej, śląskiej i europejskiej od okresu średniowiecza, a także współczesnej kolekcji dzieł sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu i współczesnej ceramiki czy szkła. Nawet ci, którzy niespecjalnie interesują się tematyką sztuki, będą zafascynowani ilością eksponatów.     

Panorama Racławicka           

Dzieło wybitnych polskich malarzy - Jana Styki i Wojciecha Kossaka, powstałe pod koniec XIX wieku można podziwiać w rotundzie, wybudowanej specjalnie w celu ekspozycji ogromnego obrazu, upamiętniającego zwycięską dla Polaków bitwę pod Racławicami, której dowodził generał Tadeusz Kościuszko. Charakterystyczny, okrągły budynek znajdziecie przy ulicy Purkyniego 11. Określenie “zwiedzanie obrazu” brzmi dosyć dziwnie, ale rzeczywiście - dzieło Styki i Kossaka jest tak ogromne, że obejrzenie go trwa około 30 minut.

Obraz o wymiarach 114 na 15 metrów to cała opowieść - w trakcie zwiedzania z głośników usłyszeć można treść analizy tego, co aktualnie widzimy. Dzięki temu, wpatrując się w szczegóły dzieła można poczuć się jak uczestnik wydarzeń! Szczególnie, że sceny “wychodzą” z obrazu i kontynuowane są za pomocą trójwymiarowej scenografii, wychodzącej poza płótno. Do namalowania Panoramy Racławickiej zużyto 750 kg farby i 1800 metrów kwadratowych płótna - możecie więc sobie wyobrazić, jak jest ogromny!             

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego         

Wrocław ma jeszcze jeden powód do dumy - jest nim Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, zlokalizowany na ulicy Sienkiewicza 23, niedaleko Ostrowa Tumskiego. To prawdziwa wyspa zieleni w środku miasta - idealne miejsce na wypoczynek po intensywnym zwiedzaniu. Oprócz walorów estetycznych warto wspomnieć, że wrocławski ogród jest uznany za pomnik historii - jego historia sięga początków XIX wieku!

W ogrodzie oprócz szeregu różnych roślin, w tym też gatunków zagrożonych wyginięciem, podziwiać można mostki, oczka wodne, a klimatem ogrodu można delektować się, siedząc na ławeczkach w cieniu drzew. Na miejscu są też szklarnie z kaktusami i sukulentami - to jedna z największych kolekcji tych roślin w Polsce! Do Ogrodu Botanicznego szczególnie warto zajrzeć późną wiosną, kiedy kwitną pokaźne kolekcje magnolii, różaneczników, azalii , a latem także hortensji, róż i liliowców. Wizyta w takim otoczeniu to istny raj dla duszy. 

Już wiecie dlaczego warto odwiedzić Wrocław?

I to już wszystkie najważniejsze atrakcje na wrocławskim Rynku i w jego bliskich okolicach. Mamy nadzieję, że wybierzecie spośród nich miejsca dla siebie - zarówno w przypadku wycieczki solo, romantycznego wypadu we dwoje czy też rodzinnego zwiedzania Wrocławia. Życzymy Wam zatem udanego odkrywania Wrocławia i pięknych wspomnień z Miasta Stu Mostów. Do zobaczenia!