Wycieczki

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Leżące na Ziemi Kłodzkiej Ząbkowice Śląskie, 68 km od Wrocławia, nazywane są miastem Frankensteina. Niewątpliwym symbolem Ząbkowic jest Krzywa Wieża. Na ząbkowickim Rynku z pewnością zachwyci nas niesamowity budynek ząbkowickiego Ratusza.

Zaprojektował go Alexis Langer - niemiecki architekt, autor projektów wielu dolnośląskich i śląskich budynków takich jak wrocławski Pasaż Pokoyhof czy katowicki Kościół Mariacki. Innym budynkiem, niekwestionowanym znakiem rozpoznawczym Ząbkowic jest Krzywa Wieża, która jest najbardziej krzywą wieżą w Polsce - ma aż 2,14 m odchylenia od pionu. Dla porównania - Krzywa Wieża w Pizie jest odchylona o 3,9 metra. Na szczyt “Śląskiej Pizy” prowadzi 139 schodów. i… do dziś nie wiadomo dlaczego krzywa wieża jest krzywa.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Teorii jest kilka - a to, że po obfitych opadach, które miały miejsce pod koniec XVI wieku, ziemia pod wieżą zwyczajnie się zapadła. A to, że podczas budowy zwyczajnie doszło do błędów. Wreszcie, że budowniczowie specjalnie skrzywili wieżę po to, ażeby przyciągnąć do Ząbkowic turystów. Jeśli ostatnia teoria jest prawdziwa, to trzeba przyznać, że budowniczym rzeczywiście udało się osiągnąć cel! Wieża oprócz tego, że robi wrażenie na zewnątrz, jest również ciekawa w środku oraz na szczycie, bo po pokonaniu 139 schodów czekać będzie na nas przyjemny widok na Ząbkowice i okolicę - m.in. Góry Wałbrzyskie czy Góry Sowie.

Laboratorium dr. Frankensteina

Laboratorium Frankensteina Ząbkowice Śląskie

W sąsiedztwie Krzywej Wieży warto wstąpić też do Muzeum Frankensteina, by przejść śladami Frankensteina i rozstrzygnąć, o co chodzi z tym Frankensteinem w Ząbkowicach. Frankenstein - właśnie taką nazwę przed laty otrzymały Ząbkowice Śląskie. Dziś nazwa ta używana jest już raczej tylko w opowieściach, ale wokół niej powstała ciekawa historia… W 1606 roku w ówczesnym Frankensteinie wybuchła epidemia dżumy, w trakcie której zmarła ⅓ ludności miasta.

Laboratorium Frankensteina Ząbkowice Śląskie

200 lat później Mary Shelley napisała powieść o doktorze Frankensteinie, szalonym naukowcu, który powołał do życia tajemniczego stwora. Dlaczego angielska pisarka nadała naukowcowi dokładnie takie samo imię jak nazwa dzisiejszych Ząbkowic? Co wspólnego ma doktor z epidemią dżumy? I wreszcie - co z potworem stworzonym przez Frankensteina? Na te i na inne pytania, odpowiedzi znajdziemy w podziemiach muzeum, nazwanych Laboratorium Frankensteina, do odwiedzin których serdecznie zapraszamy i dorosłych i dzieci!

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Będąc w Ząbkowicach wpadnijcie również do zamku - zamek cały czas poddawany jest renowacji i warto zobaczyć jakie postępy poczyniono! Turyści pamiętać muszą też o wizycie w Izbie Pamiątek Regionalnych, w której zgromadzono eksponaty sprzed lat: stroje ludowe, ręcznie malowane meble czy sprzęty gospodarstwa domowego. Każdy, kogo choć trochę interesuje regionalna historia, znajdzie tu ciekawe “smaczki” związane z życiem mieszkańców tutejszych terenów. Znajdziemy tu różnego rodzaje eksponaty sprzed lat: stroje ludowe, ręcznie malowane meble czy sprzęty gospodarstwa domowego. Wewnątrz budynku znajduje się nawet dwudziestometrowa studnia i zachowana kaplica domowa.

To co, widzimy się w Ząbkowicach?

Szukasz inspiracji? Poznaj nasze propozycje