Zabierzemy Was teraz kilkadziesiąt lat w przeszłość, do najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. To jedna z naszych propozycji na weekendowy wyjazd z Wrocławia, tylko 59 km od centrum miasta, czyli jakieś 40 minut drogi autem.
A jeśli wolicie podróże pociągiem - nic prostszego! Codziennie z dworca głównego we Wrocławiu kursują pociągi, które zatrzymują się na stacji w Jaworzynie. Przed Wami miejsce niezwykłe - niby muzeum, ale ciągle żywe. Takie, gdzie eksponaty można dotknąć, a nawet do nich wejść! To jak, jesteście ciekawi jakie atrakcje czekają na Was w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej?
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa?
W Muzeum Kolejnictwa zachwycą się głównie miłośnicy kolei. Ale nie tylko, bo to przecież okazja do odkrycia w sobie nowej pasji! Pasji, którą codziennie dzielą się z turystami pracownicy Muzeum. Na przestrzeni ponad 2,5 hektarów znajdują się 3 km torów, na których stoi ponad 150 zabytków - kolejowych pojazdów jak lokomotywy parowe produkcji niemieckiej, amerykańskiej i angielskiej, wagony i pojazdy specjalistyczne, dokumentujące historię techniki kolejowej od roku 1880 do lat 70-tych XX wieku na terenie Śląska, lokomotywy spalinowe i elektryczne. Prawdziwym smaczkiem jest zabytkowa, sprawna po dziś dzień lokomotywa parowa, a także unikatowe drezyny kolejowe i zabytkowe polskie lokomotywy.
Część z nich można zwiedzać i eksplorować także od środka, wchodząc do nich po schodach. Jeśli będziecie mieć szczęście, może załapiecie się nawet na przejażdżkę zabytkowym taborem! W dawnym budynku warsztatu parowozowni przez cały rok można podziwiać ekspozycje poświęcone historii kolei i kolejnictwa nie tylko w Jaworzynie Śląskiej, ale i w całej Europie. Goście zwiedzą np. gabinet Kolejowej Medycyny Pracy, Drukarnię PKP, gabinety naczelników z 1930 i 1970 roku, czy unikatową makietę kolejową z przełomu lat 70-tych i 80-tych XX wieku, która niegdyś wykorzystywana była jako pomoc dydaktyczna w szkole kolejowej.
Na terenie Muzeum nie będziecie musieli martwić się, że będziecie głodni! Działa tu kolejowe bistro, czyli bar szybkiej obsługi zorganizowany w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70-tych XX wieku. Kolejowe bistro czynne jest we wszystkie weekendy sezonu letniego. Zjecie tam tradycyjne polskie dania barowe i desery - ciasta z lokalnych cukierni.
Muzeum jest świetnie przygotowane na zwiedzanie przez rodziny z dziećmi. Wszystkie ekspozycje i wystawu taboru dostępne są dla wózków. Specjalnie na dzieci czeka kultowa lokomotywa Tomek, ze słynnej bajki Tomek i Przyjaciele. Oprócz lokomotywy na terenie muzeum znajduje się strefa zabaw dla dzieci z zabawkami i dekoracjami związanymi z bajką. W tym samym czasie, gdy dzieci zajmować się będą sobą w kąciku zabaw, rodzice mogą popijać kawę i odpoczywać, mając tym samym na uwadze swoje pociechy.
Kiedy można zwiedzać Muzeum Kolejnictwa?
Muzeum można zwiedzać codziennie. Przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej zabytkową lokomotywą spalinową lub parową odbywają się wyłącznie w weekendy. Do Muzeum można wejść z psem, a dzieci do lat 3 na teren muzeum wchodzą za darmo.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was i rozbudziliśmy chęć eksplorowania Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Niech prosty i szybki dojazd oraz wyjątkowa ekspozycja sprawi, że będzie to jedna z waszych weekendowych wycieczek poza Wrocław. Życzymy udanej zabawy!