Wycieczki

Muzeum Ziemi i Strażnica Walońska JUNA

Muzeum Ziemi i Strażnica Walońska JUNA

Walońscy poszukiwacze już dawno wiedzieli, że teren Karkonoszy bogaty jest w mineralne skarby. To właśnie te, z terenu Dolnego Śląska, ale i te z innych części Polski i świata minerały są dumą Muzeum Ziemi Juna w Szklarskiej Porębie.

To właśnie tu, w budynku ponad 300-letniej Karczmy Głodowej stworzono miejsce poświęcone nie tylko skałom i minerałom, ale i legendom karkonoskim. W dawnych czasach to tu przebiegała Czeska Ścieżka - znany trakt, prowadzący z kasztelanii wleńskiej do Starej Wsi Szklarskiej, a następnie do Czeskiego Brodu. To tu spotykali się wędrowcy wyruszający w Góry Olbrzymie. W ich gronie byli także Walonowie - średniowieczni poszukiwacze minerałów i szlachetnych metali jak złoto czy srebro, którzy nie mieli sobie równych w tym temacie.

Historia Muzeum Ziemi JUNA niestety nie była dla niego łaskawa. Po tym, jak przez lata budynek pełnił funkcję gospody i zajazdu, po to, by następnie stać się Muzeum Mineralogicznym, w 2015 roku dochodzi do pożaru. Doszczętnie płonie wszystko, co do tej pory udało się zgromadzić, w tym ogromna kolekcja minerałów. Po trzech latach odbudowy możemy w końcu odwiedzać JUNĘ w formie dostępnej po dzień dzisiejszy.

Co czeka na gości Muzeum Ziemi JUNA? Na 350 metrach kwadratowych wystawy obejrzeć można barwną i niezwykłą kolekcję minerałów. Wszystko zaprezentowane tak, by nie tylko móc zachwycać się wyglądem tych małych dzieł sztuki stworzonych przez naturę, ale i tak, by móc czerpać wiedzę. W trakcie wizyty w Muzeum Ziemi JUNA nie tylko odkryjesz, co błyszczy w sudeckich potokach oraz zobaczysz niezwykłą kolekcję nie tylko lokalnych minerałów. Czeka Cię także gra na Wielkim Bębnie Paradnym, a także sprawdzisz, czym zajmowali się alchemicy i laboranci.


Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach “Co w skałach siedzi?”, podczas których dowiedzą się, jak odnaleźć okruchy złota w piasku rzecznym czy jak dokonać preparacji minerałów za pomocą młotka i przecinaka. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma okulary ochronne, fartuchy i potrzebne narzędzia po to, by wydobyć kamienie ozdobne zamknięte w specjalnych kulach.

Darmowa strefa obejmuje salę sklepu z minerałami (polecamy zaopatrzyć się w piękne, kolorowe kamienie, pamiątki, biżuterię czy kolekcjonerskie okazy minerałów!) oraz pierwszą salę wystawową z minerałami Dolnego Śląska. Część płatna obejmuje wystawę rozmieszczoną na dwóch poziomach budynku, poświęconą tradycjom walońskich poszukiwaczy skarbów gór. To m.in. wielki bęben obrzędowy, płuczki walońskie, sala alchemika, sztolnai walońska i unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów lokalnych i ze świata. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 45 minut.

Nieważne więc czy jesteś fanem geologii, czy po prostu lubisz kolorowe skarby ziemi. Nieważne też, czy masz 10 czy 100 lat. Nieważne też, czy wierzysz w legendy, czy po prostu wprawiają Cię one w magiczny nastrój - bez względu na to zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Ziemi i Strażnicy Walońskiej JUNA w Szklarskiej Porębie. To miejsce pełne niezwykłości i tajemniczego klimatu. Ale czy dasz mu się porwać?

Szukasz inspiracji? Poznaj nasze propozycje